Oi Ihana, upea juhannus!
Vietimme kolmen perheen juhannusta ystäviemme kodissa ja pihapiirissä. Päivä ja ilta olivat aivan upeat. En edes muista, koska olisi juhannuksena sää suosinut näin hienosti tai ollut niin hauskaa ja leppoisaa. Terkkuja ja kiitoksia vaan vielä kaikille!
Keskikesän valo oli valloittavan pehmeä, mikä näkyy kuvissakin. Kuvia tuleekin nyt paljon. Puitteet olivat niin kauniit, että muistin kaivaa kameran esiin monta kertaa, vaikka meno olikin melkoisen railakasta kuuden lapsen temmeltäessä siellä täällä.
Suuri pergola / terassi toimi juhlien sydämenä. Siellä grillasimme ja söimme, sekä istuimme iltaa.




Söimme mm. loimulohta (lohi loimutettiin kalliolla olevalla nuotiopaikalla, joka sijaitsee talon pihapiirissä), possua, kanaa, itsetehtyä caesarsalaattia ja perunasalaattia. Arvatenkin ruokailusta ei ole ainuttakaan kuvaa, koska silloin syötiin, syötiin, ja syötiin. Jälkiruokavaiheessa muistin taas kameran. Jälkiruuaksi tarjottiin kuvauksellisen herkullista porkkanakakkua ja grillattua ananasta.
Grillattu ananas on muuten simppeli ja herkullinen jälkkäri. Tuoretta ananasta marinoituna tummalla sokerilla, kanelilla ja rommilla! Lisäksi ihana ystäväni loihti jälleen kahvikoneellaan kauniita ja maistuvia erikoiskahveja jälkiruuan oheen.
Tässä päivän ainoat sisältä otetut kuvat. Keittiön välitilassa on hopeanhohtoisen tapetin päällä lasi. Olen yrittänyt kuvata tätä ennenkin, mutta nyt ilta-auringon valossa sain kuvat onnistumaan.
Kesämökille on lyhyt matka, jos mökki sijaitsee omassa pihapiirissä. Täksi kesäksi valmistuneessa puulämmitteisessä pihasaunassa löylyteltiin juhannuksen kunniaksi.
Taloa kiertävillä terasseilla on joka kulmalla ihania ja omintakeisia levähdyspaikkoja. Merellinen köysikaide ja rottinkidivaani ovat hyvä pari.
Pihapiiristä löytyi lempipuuni tammi, jota on varjeltu rakentamisvaiheessa uutterasti.
Pihan uniikein ja minusta hienoin juttu on suuren, laakean kallion syvennyksessä oleva luonnonlähde, josta on tehty suihkulähde. Vesi tulee kallion sisältä, ja pumppu lennättää sen korkeuksiin.
Voi tämä pohjolan valo vaan on jotain niin kaunista. Kerrankin voi syystä sanoa, että onneksi tuli ikuistettua.
Jos haluat nähdä, millainen koti on sisältä, kurkkaa tämä aikaisempi postaus.
Oi, kaunista, aivan ihania kuvia! <3
VastaaPoistaLähde on tosi herttainen, tuollainen olisi ihana omallakin pihalla!
Aurinkoista juhannuspäivää!
Kiitos!
PoistaKyllä niin vakavissaan harkitsen omaakin suihkulähdettä. Vaikka eihän se ole sama asia kuin tuo luonnon muovaama ihanuus :)
Aurinkoa (ja hellettä)!
Upeita kuvia!
VastaaPoistaTäälläkin saatiin nauttia ihanasta aatosta, vielä 12:sta oli 19.1 astetta lämmintä...:)
Oli kyllä leppeän lämmin päivä!
PoistaIhania kuvia! Onneksi sää suosi ja sai nauttia ulkona olosta! :)
VastaaPoistaKiitos! Niinpä, kyllä niitä sadejuhannuksia on ollut ihan tarpeeksi.
PoistaUpea juhannus on teilläkin ollut, ihanaa! :)
VastaaPoistaNiin sinullakin, kävin blogissasi kurkkimassa :)
PoistaOlipa paljon ihania kuvia. Ja porkkanakakku näyttää niin hyvältä. Kaunista viikonloppua sinulle :)
VastaaPoistaSitä tulikin syötyä aikas monta palaa :). Aurinkoista viikonloppua!
PoistaKauniita kuvia ja upea tunnelma!
VastaaPoistaVoi kiitos!
PoistaIhanaa kaikki! Tarjoilu nam ja kauniit kuvat. Ja totta on, että vaikka kuvaus on ihanaa, niin hyvien ystävien seurassa ei malta aina
VastaaPoistaKiitos :). Ei malta, onneksi, koska elämää ei voi elää linssin läpi.
PoistaIHANI kuvia & tunnelmia ♥ Kumpa pääsisi takaisin Juhannukseen!
VastaaPoistaSurffaan nyt syvemmälle kauniiseen blogiisi, kun kerran tänne löysin :)
Ihanaa keskiviikko-iltaa!
Voi kiitokset! Tervetuloa tänne, tosi kiva kun löysit. Hauskaa helleiltaa.
PoistaHei, Kiva lasikatos talossa. Mistä se on?
VastaaPoistaMoi, saatiinkin selvitettyä tämä meilitse! Lasikatos on tosiaan Lumonin tuotantoa ja mittojen mukaan tehty.
Poista